ОСТРІВ МАХАРТЕТ
Острів Великий Махартет губився своїми обрисами в набридлій холодній мжичці, що з самого ранку здається на віки поглинула і землю,і вже холодний Дніпро, і голі поля, що чорніли свіжою ріллею в очікуванні перших снігів. Цьогорічний листопад видався холодним і непривітним. А останні дні місяця вже принесли перші приморозки.
Вони скували пожовклий очерет на березі тонким шаром прозорої криги та поскидали останнє рідке листя з дерев. Навпроти острова на правому березі Дніпра зупинився пошарпаний, синього кольору «Жигуль» першої моделі , котрого в народі обізвали «копійкою». Двоє мужчин, судячи з віку і зовнішності, батько і син заходилися знімати з багажнику на даху машини, невеличкого дерев’яного човника. Плавзасіб був немов із казки про Івана - Телесика : з плескатим дном, невисокими бортами і одним маленьким весельцем. На таких човниках старі діди та підлітки рибалять на невеличких річках і по ставках, розкиданих серед прилеглих до сіл балках.
- Сергій, давай швидше, бо осінній день короткий , - звернувся до молодшого старший. – Воно б і не годилося у таку пору вже сіті ставити. Та обіцяв Миколі Федоровичу рибки на весілля привезти. Як не як єдину дочку заміж видає..
Той кого назвали Сергієм енергійніше почав нишпорити у багажнику «копійки» , дістаючи якійсь рибальський реманент . Мужчина років сорока – сорока п’яти, він був схожий на батька невеликою, але міцною статурою, такою ж легкою і енергійною ходою. Але риси обличчя Сергій Калинок успадкував з материнського роду. На відміну від батька Федора Степановича , якого відрізняло майже азійське широке обличчя та маленькі очі , що немов би буравили під час спілкування співрозмовника. Сергій Калинок розкидав навкруг блакить великих очей і нагадував своїм відкритим та вродливим обличчям чи то смиренного ченця – послушника, чи залюбленого в свою справу маляра-самоука. На загал батько і син приїхали цього непривітного осіннього ранку не для найкращої справи. Вчора під вечір вони посипали вздовж берега острова Великий Махартет коли б не з кілометр рибальських сітей. Надія була на те що в передчутті швидкої зими риба буде йти від берега на глибину і дорогою заплутається у нитяній пастці батька і сина. На загал Калинки з браконьєрства не жили. На хліб насущний більше заробляли умілими та працьовитими руками. Хоч і помножилися в останні роки по всій країні модерні, вже з імпортним устаткуванням , як прийнято стало називати, сервізи з обслуговування автівок батько і син не втрачали багаторічну клієнтуру. До них приїздили і пенсіонери на стареньких «Жигулях», і вже вбрані у фінансове пір’я пузаті дядьки, що спромоглися заробити, а найвірогідніше вкрасти гроші, на великого і потужного джипа. Калинки не пасували ані перед машинним антикваріатом, ані перед заморськими диво-автівками. Їх клієнтура добре знала не буває так щоб Федір Степанович на пару з Сергієм не збагнули через яку таку хворобу сіпається старенький «Москвич», або не так вправно рухається елегантний німецький «Опель». Та їх гроші за свою майстерність батько і син брали , як то кажуть, по-божому. А тому побіля їх трьох зліплених гаражів-майстерень, що примостилися на виїзді з однієї із міських балок, забудованих приватним сектором, завжди можна було побачити двійку – трійку машин.
Браконьєрством вони ж займалися більше з спортивного інтересу та з любові до природи, як це не дивно виглядає . Адже ловля сітками хоч і не завжди відповідає вимогам рибоохорони, однак, не такий руйнівний для підводного життя спосіб рибальства. Залізла плотвиця чи окунь у ще з давніх давен знану рибальську снасть – значить удача на боці рибалки . А коли ні то поталанило того дня щуці або лящу. Інша річ, наприклад, електрична вудочка або зовсім варварський спосіб, просто нищення підводних мешканців, коли крупну рибу в місцях її скупчення стараються підчепити великим гачком – «драком». Скільки понівечених , а той загиблих від того рибин, доводилося бачити батьку і сину, через оте свавілля на воді. Федір Степанович кожного разу в такому випадку бурчав собі під ніс:
- А щоб у тебе руки повисихали. Чи ти голодний ….Та ні, мабуть, падлючий..
І Сергій зневажав таких риболовів-варварів. Лагідної удачі, часто усміхнений та приязний до людей він шукав у рибальстві те що й більшість справжніх лицарів цього захоплення . Відпруження душі й тіла, подиху свіжого вітру, соковитої зелені очеретяних заростів на весні та сумну сіру їх перезрілість восени. Він, як і батько, насолоджувався звуками крупних крапель води, що падають з щойно вийнятого з річки, дерев’яного весла у їх маленький плескатий човник. З приємністю вдихав на повні груди запах щойно впійманої риби й любив ту дивовижно-солодку, немов би після довгої ночі з коханою, втому від перебування на воді.
Нашвидкуруч спустивши човника на воду батько і син так само швидко в ньому примостилися. Молодший присів на корму, аби гребти дерев’яним і відполірованим від довгого вживання веслом. А Федір Степанович немов підліток примостився на носі. Сергій почав веслувати енергійно , раз по раз опускаючи то зліва, то справа по борту маленьке і легеньке весельце. Берег з пожовклою від осінніх холодів травою, став швидко віддалятися од рибалок. Десь вдалині у заростях прибережної лози скаржився на свою долю якійсь горластий птах. Він кричав пронизливо і неприємно немов би попереджав про небезпеку. В тиші пізньої осені його галасування було особливо не приємним та тривожним.
- Тримай ближче до того кутка , - командував сином батько. – Спочатку знімемо «сороковку» . Маю надію що пару судаків до неї таки потрапило. Воно хоч і холодно, але судак, ти знаєш, гине дуже швидко…
Сергій завдяки багаторічній практиці веслує вправно, навіть елегантно. Не минуло й чверті години як вони були від берега на відстані вже у добрих метрів п’ятсот. Крик горластого птаха став тихішим, він вже не так дратував вухо. Але його відгомін ще залишався десь всередині, сіяв щось неприємне та застережливе.
- Сюди, сюди я пригадую поплавок ми опустили навпроти тієї верби, - допомагав сину не втратити орієнтир батько.
Сергій спрямував човна у бік куди показувала татова рука. І ось вже прямо по курсу, ледь хитаючись від хвилі яку гнав перед собою човен Калинків, з’явилася порожня пластикова пляшка з під «Кока –коли». Улюблений поплавець – позначка для українських рибалок в останні десятиріччя. За декілька метрів від мети Сергій занадто енергійно занурив весло у воду з правого борту й маленький хисткий човен різко повернув вліво. Федір Степанович не втримався:
- Ну, і куди це ти гребеш?! Вперше в човен сів…, - останні слова він майже проспівав, бо спробував було таки дотягтися до пляшки-поплавця, що хиталася на хвилях побіля правого борту човника.
Але старий так само не розрахував свої рухи. Він занадто далеко нахилився за борту маленького човника над водою і той не витримав такого маневру . За мить і Сергій , і батько опинилися у воді, а їх примітивний плавзасіб перекинувся догори дном. В перші хвилини ніхто з них навіть не відчув опікаючу холоднечу води. Фізичні відчуття перебило блискавичне усвідомлення небезпеки. До берега було яких півкілометра, розраховувати на чиюсь допомогу поблизу безлюдного, осіннього острова абсолютно безнадійно, а у такій вже майже зимовій води довго не втримаєшся. Однак, як не дивно, особливого страху чи паніки Калинки не відчували. Хвилину – другу вони мовчки борсалися у воді , приходячи до тями від того що скоїлося. Потім почали пробирати дрижаки, їх утеплена осіння одіж сповна просіклася водою і важким вантажем облягла тіло. Щоправда, доволі легко і батькові, і сину вдалося скинути довгі гумові рибальські чоботи. Вони переповнені водою стрімко пішли на дно. У прозорій , холодній воді їх можна було деякий час бачити. Напевно, все ж таки з переляку Федір Степанович бовкнув зовсім недоречне за таких обставин:
- Ось і чоботи потопили. А вони ж недешеві….
У відповідь Сергій вилаявся голосно і брудно. Не зі злості на тата, а через те трагічне безглуздя в якому вони опинилися. Позбутися життя ось так по дурному виглядало навіть якось принизливо.
- Синку , попливли, - сказав - прохрипів від холоду, що все відчутніше катував тіло Федір Степанович.
- Ми не допливемо. Я вже про то подумав…
Вдалині прибережного лозняку знову почав тривожно кричати птах. Його голос що немов би стелився холодною водою відбирав останню надію у батька і сина на порятунок. Мабуть, ніколи у житті у них не було так мало часу. Сергій підплив до човна і взявши за борт спробував перекинути назад донизу дном. З першої спроби йому не вдалося, вдруге так само. Нарешті неохоче, кожної миті ризикуючи , знову повернутися в неприродне положення, човник таки став на воду носом і кормою догори. Хоч і повністю залитий він все таки тримався на воді. Сергій пригадав як його знайомий професійний рибалка В’ячеслав Приходько розповідав , що ще з радянських часів усі рибальські човни мали бути лише дерев’яні. Мовляв, через правила безпеки. Незважаючи на критичність ситуації Сергій подумав що така вимога була справді доречною . Їх човник попри повну зануреність у воду таки не йшов на дно. Це давало якусь надію. Тіло починало дерев’яніти , руки не згиналися , а розбухлі червоні долоні нагадували якійсь химерні черпаки. Сергій немов би вповз на корму залитого водою човна. Від навантаження той ще глибше занурився у воду, але продовжував плавати. Федір Степанович без слів зрозумів сина. Незважаючи на роки і холод він доволі легко виліз на ніс притопленого човника. Напевно, і у батька, і сина одночасно майнула думка: а чи втримає затоплений човен ще одного пасажира. А той немов би випробовуючи їх на міцність духу, коли старший Калинок опинився на носі, почав надзвичайно повільно , але невпинно, опускатися на дно. Коли налякані і зневірені люди вже вирішили що їх надія на порятунок зникне у глибинах Дніпра човник припинив занурення. А якось натруджено і важко завис у воді. Якусь хвильку батько і син чи то сиділи, чи то плавали у човні без звука. А потім Сергій долаючи холод і неслухняність рук почав черпати воду. Немов вражений страшним каліцтвом, не гнучкими та неслухняними руками, чоловік вихлюпував з човна дніпрову воду. Федір Степанович зразу ж приєднався до сина. Наче новітні Сізіфи вони робили невдячну роботу. Скільки не намагалися вихлюпати неслухняними кінцівками за борт холодної води, а човен здається ані на дрібку не підвищився на горизонтом річної гладі. Користь від тих вправ була хіба-що в тому, що безглузда фізкультура дозволила дещо зігрітися. Здається, холод вже не так , аж до самих кісток, пробирав тіло. Але руки які раніш були закляклі, вони не відчували їх не менше як до ліктя. І лише завдяки напруженню волі та не людських сил вони черпали і черпали воду з човна. Скільки тривала ця здавалося б безнадійно-виснажлива праця вони, очевидно, ніяк не могли уявити. Однак, коли вже черпати не було сил обоє помітили що човник таки дещо піднявся з річки. Принаймні, на пару сантиметрів борта вже виступали над водою. Це надало надію на порятунок , на те що вони таки не залишаться тут назавжди, у річковій глибині побіля махартетових берегів. Осіння мжичка продовжувала мочити довкілля. Їм промоклим до кісток це було байдуже. Навіть навпаки подумки кожен молив Господа щоб й надалі не розпогоджувалося. Зміна мрячки на меншу хмарність або сонце могла б привести до вітру. І тоді б у них не було б жодних шансів. Бо й найменша хвилювання Дніпра звело б на нівець їх каторжну працю. Трохи опанувавши себе і зігрівшись, а головне вже порядно звільнивши човен від води, вони почали озиратися навкруги . До острівного берега було здається ближче, аніж до суходолу. Однак, навіть не перемовившись, бодай, словом з цього приводу вони зразу ж відкинули цей напрямок. Якщо й догребуть до Махартету , то що далі? Знесилені, мокрі , залишившись сам на сам просто неба, з осінніми нічними приморозками, хтось би міг і не дочекатися ранку. А покладатися на щастя вгледіти припадкового човна у таку пору в цих місцях ймовірність жалюгідна. Та і як подати про себе знак. Без вогню , ліхтаря чи, бодай, свистка. Човен може промайнути як примара заливши їх на смерть від переохолодження. Принаймні, висушити в пізню осінь змоклий утеплений одяг вони не мали чим окрім власного тіла. Але покладатися лише на його тепло було не просто ризиковано, а й безглуздо. Отож, залишалося лише плести до того місця звідки вони рушили у цю,як виявилося, чи не смертельну подорож.
Руки все більше не слухалися . Сергій як молодший і сильніший почав гребти закоцюблими руками до берегу. А Федір Степанович як міг вичерпував воду з зануреного у річку човна. Кожен метр який вони долали у напрямку берегу був відстанню порятунку. Незважаючи на те що вони пробули в холодній воді вже добрих півгодини холод вже не так сильно катував тіло. Можливо через те, що принаймні, верхня частина тулубу вже була не у воді. Однак, руки, скоцюблені, неслухняні , червоні немов би обпечені, вони дошкуляли найбільше. А саме ж від них залежав їх порятунок!
Нарешті вони подолали, напевно, половину шляху. Вже можна було розгледіти окремі гілки на абрикосі – дичці побіля якої вони зупинили свою «копійку». І саме в цей час Сергій помітив що батько все повільніше і повільніше вихлюпує воду з напівзатопленого човна. Нарешті він знесилено сповз у з куценького сидіння на носі човна у холодну воду , що щедро хлюпалася всередині їх плоскодонки.
- Пробач, синку, не можу, сил зовсім не має , - ледь прошепотів старий.
- Тримайся батьку! Вже не далеко, – вперше за той час як вони опинилися у воді Сергій відчув як майже тваринний острах почав безжально охоплювати його їство. Він все владніше володарював його думками і настроєм.
- Господи, невже не допливемо, - з тваринним страхом подумав Сергій. Тепер він поперемінно вигрібав воду і гріб у напрямку берега. Через це човен помітно стишив хід . Федір Степанович помітив і підвівши голову до сина знесилено, але твердо сказав:
- Вдвох не доплисти . Слава Богу, мені вже за сімдесят. А в тебе діти…- замовк Федір Степанович ковтаючи чи то сльозу, чи воду.
Від слів батька Сергій остаточно втратив внутрішню рівновагу, хоча й виду ще не подав. Зміг лише видушити з себе :
- Ти про що це?
- А те що я зараз виповзу в Дніпро. А ти сам догребеш…
Сергія здивувало що гіркі й жертовні слова батько сказав так просто і буденно немов би попрохав подати цеберко з яблуками. А вони ж , ось тут зараз, під осіннім небом у холодній дніпровій воді можуть загинути. І довкілля таке звичне і буденне. Он чайка щось намагається розгледіти з висоти свого польоту у такій безжальний для них зараз річковій воді. І якійсь песик крутиться побіля їх машини у своїх собачих справах. А десь далеко-далеко почувся сигнал автівки. Тривалий, навіть сюди чутно, такий ворохобний. Світ не помічає їх страждань, вони байдужі: і чайці , і песику, і, очевидно, тому дратівливому водієві, що десь в передмісті Дніпропетровського жахає перехожих. Невже ось так непомітно вони підуть з цього життя….
Батько все більше сповзає на підлогу човна . Здається він втратив свідомість. Нехай вже краще лежить так нерухомо у холодній воді , аніж говорить страшні слова і сіє безнадію. Затьмарений погляд Сергія впирається у дерев’яний перетинок човника, який поділяє його немов би на два відсіки. Як він не здогадався зразу?! Напружившись, воістину як останнє у житті, Сергій щосили б’є обома ногами по дереву. Мокрі, лише у шкарпетках п’яти , після удару, сприскають з дощатого перетинку догори. Але в одному місті він таки відбив дошку від корпусу човна. Сергій знову впирається сідницями у холодну і мокру корму і щосили наносить другий удар. Тріснута навпіл, завдавши не більше метра, дошка починає плавати у наповненому водою човні. Опустившись навколішки Сергій затискає дошку в долонях. Взяти деревину по-людські змерзлими і покрученими руками він не може. Немов каліка з руками-обрубками починає веслувати дошкою поперемінно з обох боків човника. Виходить не дуже вправно. Але порівняно з тим як він це робив руками прогрес надзвичайний. Батько нерухомо лежить на дні і лише голова обперта його на ніс човна залишається не у воді.
- Коли що то, принаймні, поховаємо по людські , - майнула безжальна думка в голові Сергія.
Займатися татом у нього не має ані сил, ані можливості. Він вже не вихлюпує воду, а лише веслує дошкою і човен знову починає занурюватися у річку. Але тепер вони наближаються до берега набагато швидше. Коли до суходолу залишається яких десять – п'ятнадцять метрів Сергій дає собі волю. Тіло здригається від нечутних ридань , а сліз не видно на суцільно мокрому обличчі. За пару кроків до жаданої суші молодший Калинок стрибає у воду і вже просто штовхає човна вперед своїм тілом. Понівечені холодом і водою руки остаточно відмовляються слухати. Останні крихти тепла які залишаються у його змерзлому і виснаженому тілі дають можливість хіба - що дихати і дивитися….
********
Доля того дня все ж мала милість до батька і сина. Опинившись на суходолі напівпритомний Сергій розуміє що Дніпро таки може не відпустити їх з своїх безжальних холодних обійм. Змерзлий і виснажений він навряд чи заведе машину, аби обігрітися пічкою у салоні. А тим більше витягне з човна чи то живого,а може й померлого батька.
- Допоможіть! – намагається кричати Сергій.
Однак, замість голосу лише якійсь шепіт. Дуже вже багато сил віддано боротьбі з холодною річковою водою. Раптом помічає того самого песика котрого бачив ще з човна, коли гріб дошкою до рятівного берега. На шиї у собаки гарний яскравий ошийник, блискуча і густа шерсть явно вказує на доглянутість тварини. Сергій благально простягає руку до собаки і той немов би розуміючи людину починає скулити і лизати знесилену кінцівку. Тепла слина собаки не зразу стає відчутна на закоцюблій руці рибалки. А коли Сергій вже починає відчувати пошерхлість теплого собачого язика з-за абрикоси – дички чується невдоволене:
- Куди ж ти подівався, Фокс?!