Унікальний Новоолександрівський Кромлех

Зовсім нещодавно Дніпровською археологічною службою було відкрито унікальний Дніпровський Стоунхендж, що знаходиться в 10 км від Дніпра в селищі Новоолександрівка. Зараз проводяться археологічні роботи по розкопкам Новоолександрівського кургану, який має цінність для історичної культури Дніпропетровщини. Археологи виявили у внутрішній частині кургану - кромлех. Його розміри вражають. Будували його виключно з практичного значення – земляний насип, а також щоб «відокремити» царство живих від мертвих. Але кожний курган має сакральне значення, тому це зараз з’ясовують спеціалісти.
Кромлех – стародавня споруда, як правило, пізнього неоліту або ранньої бронзової доби, що представляє собою декілька поставлених вертикально в землю довгастих каменів, що утворюють одну або декілька концентричних кіл. Часто конструкції такого типу відносять до мегалітів.
 
Саме цей кромлех має 5000 років тому захоронення. Він складається з кам’яних плит, кожна з них важить приблизно 1 тону. Це є одночасно погребальний та культовий комплекс, що сховали наші предки. Таємниця цього кургану несе дух трипільського захоронення мідникам*яного віку.
На даний момент знайдено 24 могили з яких виявили кістки похованих людей та дитину. Усі ці знахідки направлять до Інституту Археології у місті Києві для подальшого з’ясування фактів а після вже відішлють на аналіз до Німеччини для виявлення статі, віку та національності цих поселень. Поруч з муміфікованими тілами можна спостерігати приналежності засобів праці (сокира та глечики). Саме раннє поховання відносять до енеоліту, а саме пізнє до епохи середнього бронзового віку ( приблизно 2500 тисяч років до н.е.). За словами археолога Ярослава Ярошенко «Кромлех» залишиться на цьому ж місці і буде музеєфіковано, тобто музей під відкритим небом.
Оксана Бойко (м. Дніпро)

Серія КВ, реєстр. номер 16084-4556 ПР. Рік видання двадцять перший. Постановою президії ВАК України від 9 квітня 2008 року за № 1-05/4 журнал внесено до переліку наукових фахових видань України, у яких можуть публікуватись основні результати дисертаційних робіт з історії, філології, політичних наук, мистецтва та культурології.