Бразильська берегиня “Бористену”

 

«Я ліплена з доброї
Бориславської глини.
Куди не поніс би мене буревій, темні ялиці шумлять у мені,
темна Тисмениці таємниця
струмить у жилах.
Моя душа стане дзвоном
Старої бойківської дзвіниці,
Щоб голосити за мертвими
І будити живих»

 


Це - слова іменинниці дня Віри Вовк - української письменниці, літературознавиці та перекладачки з Бразилії, яка пише українською, німецькою і португальською.
Віра Вовк (справжнє ім'я - Віра Селянська) народилася 2 січня 1926 року в м.Борислав у родині лікаря й археолога. Змалечку її життя було наповнене любов'ю до рідної землі, інтересом до культури та минулого свого краю та інших країн. Цьому сприяло все навколо, адже росла Віра в мальовничому і самобутньому м.Кути на Гуцульщині, навчалася в гімназії у Львові та у середній школі у Дрездені. Згодом вивчала германістику, славістику, музикологію у Тюбінгенському університеті.
З 1945 року Віра живе на еміграції: спершу в Німеччині, а з 1949 р. - у Бразилії. Тут, в Ріо-де-Жанейро вона закінчила університет, стажувалася також у Колумбійському (США) і Мюнхенському університетах. Має науковий ступінь доктора філософії та є професором німецької літератури в Університеті Ріо-де-Жанейро, де з 1957 року керує кафедрою германістики.
Віра Вовк має низку нагород та премій, зокрема є лауреатом Шевченківської премії 2008 року за книги «Поезії», «Проза», «Спогади», «Сьома печать», «Ромен-зілля», а також переклади української класики та творів сучасної літератури португальською мовою.
В.Вовк активно пропагує українську культуру, мову, поезію. Вона є одним з найкращих спікерів на літературні теми, виступає з доповідями, лекціями та авторськими вечорами у містах з українською громадою - Нью-Йорку, Вашингтоні, Філадельфії, Клівленді, Чикаго, Детройті, Торонто, Монреалі, Оттаві, Ванкувері, Лононі, Парижі, Римі, Мадриді, Мюнхені, Буенос-Айресі, а також у Києві та Львові.
З журналом “Бористен” пані Віру єднає давня дружба - вона є представником журналу в Бразилії, її книги також часто видаються за підтримки журналу.

Серія КВ, реєстр. номер 16084-4556 ПР. Рік видання двадцять перший. Постановою президії ВАК України від 9 квітня 2008 року за № 1-05/4 журнал внесено до переліку наукових фахових видань України, у яких можуть публікуватись основні результати дисертаційних робіт з історії, філології, політичних наук, мистецтва та культурології.