ЯК ЗАБЕЗПЕЧИТИ ГІДНУ СТАРІСТЬ

В ООН підрахували, що до 2025 року в Україні зрівняється кількість пенсіонерів та працюючих людей. Хто кого і на які гроші буде годувати - загадка. Згідно з нещодавнім опитуванням компанії GfK, про пенсійні новації, здійснені за останні 6 років, згадали лише 2% українців.  Редакція нашого журналу завжди намагалася бути соціально відповідальним виданням. Ось чому ми ініціювали проведення «круглого столу» в пресовій агенції «Міст – Дніпро» на тему «як забезпечити гідну старість».  Про ризики  надвечір’я людського життя , про те як мінімізувати негативи «третього життя» своїми думками ділилися компетентні люди.  

Микола Балдин, керівник пансіонатів для літніх людей  "Добре серце"

Ми на ринку України всього три роки, ми тільки розвиваємося і маємо деякі труднощі. Сьогодні зібралися щоб обговорити проблеми людей похилого віку в нашій країні і те, що ми можемо запропонувати і, що нам заважає. Наш пансіонат приймає людей не лише похилого віку, але і тих, кому потрібний постійний догляд. Медичною практикою ми не займаємося, але співпрацюємо з докторами і залучаємо їх для роботи в пансіонаті. Не багатьом пенсіонерам сьогодні можна забезпечити гідні умови житття , особливо, якщо їх діти також знаходятьсяв роках.Ситуація в країні  з цієї проблематики дуже напружена, ми потребуємо допомоги.

Фідель Сухоніс, шеф-редактор Всеукраїнського щомісячника «Бористен»

Наше видання звернуло увагу на цю тему з тієї причини, що ми співпрацюємо із  західною українською діаспорою , яка є частиною сучасної демократії.  Через це помічаємо ті явища,  які не стали реальними в нашому українському житті. Коли  зручності для життя пенсіонерів вже давно існують в західних країнах, то у нас такого немає. Про це варто говорити, це варто поширювати  в суспільстві, тому що старість неминуча, соціально і економічно складна справа. Ця широкомасштабна проблема повинна вийти на державний рівень. Навіть за сьогоднішніх економічно складних умов у нас, в Україні, є можливість забезпечити більш-менш пристойну цивілізовану старість.

Аркадій Франкенберг, кандидат медичних наук

Українська система допомоги літнім людям та інвалідам, що потребують стороннього догляду, успадкувала усі  ознаки радянської системи:  мінімальне фінансування, застарілі підходи до реабілітації, нестача персоналу і  таке інше. Тому, в народі збереглася назва таких установ " старечий дім", і люди  згодні пербувати там лише  у випадках крайньої необхідності. У розвинених країнах є величезний позитивний досвід допомоги літнім людям та  інвалідам, його треба впроваджувати в Україні. Держава нарешті повинна звернути увагу на цю жахливу проблему.

Андрій Мудрієвський, консультант страхової компації «Медлайф»

 Ми хочемо звернути увагу держави на те, що в суспільстві існує проблема. Усім нам буде потрібна підтримка в старшому віці. Пенсія держави не може бути головним фінансовим джерелом на схилі років .  Раніше вона ще виконувала цю  функцію, але зараз вона не забезпечує ту підтримку, яку зобов'язана. Українцям слід  познайомитися з тим міжнародним досвідом, який існує у світі. У Азії, Канаді, США, країнах Європи держава забезпечує досить велику підтримку пенсіонерам, завдяки накопичувальній страховій системі. Ми хочемо підказати українським громадянам, що треба розраховувати на свої власні заощадження і починати піклуватися про пенсійні виплати вже зараз.

Тетяна Стасенко, співробітник державного пенсійного фонду  України.

Про пенсію треба думати, починаючи з 20 років, тому що її розмір залежить від робочого стажу і заробітної плати. З 01.10.2018 року в законодавстві України сталися зміни. Для того, щоб отримати право на пенсію, сьогодні треба мати робочий стаж 26 років. З кожним роком він збільшується на один рік. У 2028 році треба буде мати мінімум 35 років робочого стажу, щоб отримувати пенсійні виплати. Також варто чекати ще два види перерахунків цього року: з 01.07.2019 і 01.12.2019. Це пов'язано з підвищення розміру прожиткового мінімуму в Україні. 1564 грн -  сума прожиткового мінімуму з липня, а з грудня ця вона складатиме  1638 грн. Це встановлено законом про державний бюджет.  

 

 

 

Серія КВ, реєстр. номер 16084-4556 ПР. Рік видання двадцять перший. Постановою президії ВАК України від 9 квітня 2008 року за № 1-05/4 журнал внесено до переліку наукових фахових видань України, у яких можуть публікуватись основні результати дисертаційних робіт з історії, філології, політичних наук, мистецтва та культурології.