Чи можна святкувати Геловін? Американська забаганка чи нова українська традиція?

В інформаційному центрі «Наше Місто» пройшла прес-конференція з елементами містики, під час якої обговорювались різні точки зору стосовно свята Геловіну – чи можна його святкувати, який сакральний сенс несе цей день і нові маркетингові тенденції Геловіну-2018.

Як зазначила відьма, ясновидиця Фаріда Магомедова, для неї це свято має сакральний сенс, хоча вона і мусульманка.

 

«Коран забороняє ворожіння та подібні свята. Але для мене це день, коли можна згадати своїх померлих друзів чи родичів. Я часто відвідую могилу батька на кладовищі і цього дня особливо гостро відчуваю, як на контакт намагаються вийти інші душі. Адже вони розуміють, що я їх чую. Цього дня раджу накрити стіл, згадати померлих, поставити солодощі, запалати свічку. За допомогою сур з Корану я допомагаю людям. Немає білої чи чорної магії, це питання совісті людини», – наголосила вона.

Православна церква не визнає Геловін як свято, але вбачає в цьому певну маркетингову складову, яка пояснює його популярність в Україні.

«Геловін, по суті, прославляє диявола, але не можна служити двом господарям одночасно. Я закликаю правдиво віруючих християн не святкувати цей день. З іншого боку, це не означає, що християни повинні бути сумні. Є безліч українських православних свят. Під час Різдвяного вертепу ми також перевдягаємось, це теж яскраве і веселе дійство. Давайте пропагувати наші свята», -- наголосив благочинний правобережного округу Дніпра, настоятель храму святого апостола Андрія Первозванного УПЦ КП протоієрей Михаїл Стіньо.

Уперше назва Геловіну (Halloween) згадується 1745 року. Слово походить від англійського Hallowe'en — скорочення виразу All Hallow's Eve — надвечір'я (переддень). Саме Сполучені Штати Америки – країна, де найбільш розповсюджене святкування Геловіну.

«Американці велику увагу приділяють цьому святу попри те, що це дуже релігійна країна. У моїй першій книзі про Америку та українську діаспору була теза, що Америка – це країна ресторанів і церков. І це дійсно так, адже тут на кожному кроці є різноманітні ресторани, а також безліч церков – православних та католицьких. Але американці шанують Геловін, прикрашають будинки, обов’язково вбирають дітей і йдуть «колядувати» -- випрошувати солодощі з приказкою «Trick-or-treat». Літературно це можна перекласти як жарт або частування (поширені варіанти — частування чи шкода, цукерки або смерть тощо), що вказує на жартівливу погрозу нашкодити, якщо господар не почастує дітей. Я не вбачаю в цьому негативу, адже за моєї молодості були паради з плакатами комуністичних вождів. А свята, які сприяють економіці та несуть загальний позитив, якщо не надто заглиблюватись в містику, я не вважаю негативними», -- підкреслив журналіст, дослідник української діаспори в США Фідель Сухоніс.

У Дніпрі та в Україні загалом Геловін стає все більш модним святом, особливо останні 5--6 років.

 

«Все більше тематичних вечірок, атрибутики та прикрас з’являється у Дніпрі. Я проти бісовщини у цьому святі. Я більше підтримую цей день як свято Врожаю і мені дуже імпонує натуральний декор: гарбузи, листя, кора дерев. Також частим замовленням є кольоровий гарбуз, нетиповий, як раніше, а якийсь яскравий, розписаний орнаментом. Також щороку не втрачають популярності і гірлянди з паперових кажанів», -- зазначила дизайнер-декоратор Марія Гаращенко.

Серія КВ, реєстр. номер 16084-4556 ПР. Рік видання двадцять перший. Постановою президії ВАК України від 9 квітня 2008 року за № 1-05/4 журнал внесено до переліку наукових фахових видань України, у яких можуть публікуватись основні результати дисертаційних робіт з історії, філології, політичних наук, мистецтва та культурології.