Фідель Сухоніс : "Зараз одні з кращих помирають від рук гірших"

Український письменник, тележурналіст, видавець та редактор науково-популярного  часопису "Бористен"  ФІдель Сухоніс (м. Дніпро) у перебігу свого    перебування в  США знайшов час для відвідин  газети «Свобода» . В розмові з редактором  Левом Хмельковським він розповів  про своє ставлення до війни, творчості, про співпрацю з нашою громадою на землі Вашингтону. А ще  виявилося що цей український патірот надзвичайно цікава людина, зі здоровим почуттям гумору.

- Пане Фіделю, розкажіть про мету свого візиту до  США . Хто вас запросив сюди, організував вашу зустріч з громадою?

- Загалом, в Америці я  далеко не вперше.   Щомісячник «Бористен» , який заснував і редагую ось вже майже тридцять років,  за часи свого існування знайшов в українській громаді США чимало добрих друзів. Але на цей раз  в організації поїздки я найбільше завдячую Фундації імені Івана Багряного, Фундації “Промітеїв отвіт” ( м. Резерфорд, Ню-Джерзі) та родині Боголюба і Світанни Свириденко зі штату Конектикут.

- В якій якості ви тут перебуваєте  - як журналіст, письменник чи видавець?

- Загальновідомо що працівники гуманітарної сфери з України мають можливість не так  часто бувати в Америці. Тому стараюся встигнути якнайбільше. Очевидно, мене цікавить ця поїздка як редактора і видавця журналу «Бористен». Ми б прагнули    збільшення симпатиків, прихильників  нашого щомісячника  на   всіх  на  теренах Америки. Бо  якось так склалося маємо більше читачів на Сході, в Нью-Джерсі, Нью-Йорку, в Коннектикуті, хоча є такі й в Каліфорнії. Сподіваюся у великій мірі у вирішені цього завдання  на підтримку  вашої газети.

Так само як тележурналіст я готую серію  відеозамальовок  під загальною назвою «Українська Америка зблизька з Фіделем Сухоносом». Навіть за короткий відносно період мого перебування тут зміг знайти чимало цікавих сюжетів і героїв для таких відеорозповідей. Зокрема , хіба не повчальною є доля доктора Івана Буртика з   міста Кліфтон ( Ню-Джерзі), котрий незабаром має зустріти свою 94 –ту весна, але як і раніше залишається у вирі громадського життя. Або сюжет про діяльність Українського інституту Америки чи , наприклад, про засновників Вашого видання Український Народній Союз. Про все це мало знано в Україні, все це  сподіваюся буде цікавим і в певній мірі повчальним для материкового українського глядача. 

Наше видання  «Бористен» співпрацює з багатьма українськими громадськими організаціями США. Війна на Донбасі , анексія Криму зібльшила інтенсивність  такої діяльності. Так, наприклад, ми виступаємо інформаційним спонсором Американо-української медичної Фундації ( м. Дітройт, президент Борис Легета), котра сьогодні багато робить для допомоги в лікуванні захисників України постраждалих через війну з Росією. Певним етапом такого співробітництва має стати книги видавництва журналу «Бористен»  «Медики АТО».

Знову ж таки завдяки підтримці  читачів з США та Канади наша редакція багато займається волонтерською роботою. Ми  допомагаємо доставляти  на  фронт продукти, медикаменти,  побутові речі. Часто в останній роки спілкуюся  з військовими, командирами батальйонів і добровольцями. Особливо важко в лікарнях.  Бачити поневічених хлопців , фактично дітей -  до цього не можуть звикнути навіть   лікарі . Однак,  ще більше в роки війни  мене вразили  мешканці Дніпра. Чимало з них присвятили себе волонтерству, тисячі  були  в чергах, щоб здати кров для поранених . Я ніколи так не пишався своїм містом, як зараз.

З 1996 року разом з журналом «Бористен» виходить його релігійний додаток «Наша Церква – Київський Патріархат». І це ще один важливий аспект, який мотивує мій нинішній побут в українській громаді США.

- Ви особливо підкреслили свою подячність за цьогорічний візит до США Фундації Багряного. Чому?

-  Багато років поспіль   Фундація  Багряного  є репрезентантом щомісячника «Бористен» та його проектів у США.  Всі наші контакти, фінансові питання вирішуються саме  через  нею. Особлива наша подяка скарбнику Фундації пану Олексію Коновалу. ВІн  для нас на сьогоднішній день незамінима людина.

Ось маю повернутися в Україну і провести урочисте віншування володарів  щорічної  «ВІдзнаки імені Івана Багряного». Яку редакція таки ж знову започаткувала за участі однойменної Фундації. 

-  І коли можна трохи про особисте. Я помітив, що у Вас багато фотографій в вишиванках. Це данина моді?

- Зовсім ні, я мало стежу за модою (посміхається). У мене багато вишиванок, для мене це як повсякденний одяг, так і святкове. Так було завжди. І мені приємно, що зараз це стало модно. В українців взагалі дуже красивий  і стильний  національний одяг – він  поза часом.

- - Вважається, що творчі особистості схильні до авантюр. Ви така людина?

- Сумніваюся.   Хоч ось це днями побував з родиною Боголюба та Світанни Свириденко на Атлантичному узбережжі  в штаті Конектикут. Із задовленням покупався.  Для мене це важко назвати авантюрою, бо у  річці Дніпро плаваю аж допоки не стане лід. Хоч того  дня окрім мене нікого у воді не було. А ще з подачі моєї доньки Дарини сім років тому  в день  п’ятидесятиріччя  зробив татуювання тризуба на плечі (сміється). Може це можна назвати авантюрою…

- І традиційне. Ваші побажання читачам нашої газети?

- ВІдповім словами відомого поета:

Любіть Україну, як сонце любіть,

Як вітер, і трави, і води,

В годину щасливу і в радості мить,

Любіть у годину негоди.

А ще приєднуйтися  до нашого неформального бористенівського патріотичного клубу.  Нагадаю що репрезентатом журналу «Бористен» на Заході є Фундація імені Івана Багряного.

 - Нехай Вам усім гарно працюється і святкується!

 

Газета "Свобода"

ГАЗЕТА УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДИ В АМЕРИЦІ

 

Серія КВ, реєстр. номер 16084-4556 ПР. Рік видання двадцять перший. Постановою президії ВАК України від 9 квітня 2008 року за № 1-05/4 журнал внесено до переліку наукових фахових видань України, у яких можуть публікуватись основні результати дисертаційних робіт з історії, філології, політичних наук, мистецтва та культурології.