Презентовано аудіокнигу «Письменники Дніпропетровщини – шкільним бібліотекам»
- Деталі
- Опубліковано: Вівторок, 28 серпня 2012, 14:35
Проект було здійснено у рамках обласної програми «Новій Дніпропетровщині - новий стандарт освіти», яка діє під патронатом голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації Олександра Вілкула.
До аудіокниги увійшли твори 80 письменників, які пишуть українською і російською мовами. Серед авторів проекту є як члени Національної Спілки письменників України, Конгресу літераторів України, Національної Спілки журналістів України, так і молоді талановиті поети і прозаїки - переможці Всеукраїнських та обласних літературних конкурсів.
Твори поділені на дві частини - прозу та поезію, диск структурований за віковими категоріями: для молодшого, середнього і старшого шкільного віку. Також записи хронологічно поставлені так, щоб у кожній віковій групі слухачі могли чути, як з плином часу змінюється література, її теми, прийоми, мовна палітра. Все це допоможе вчителям у включенні за власним вибором творів авторів рідного краю до шкільної програми. Окрім того, згаданий проект може бути використаний під час проведення уроків літератури, історії, народознавства, інших гуманітарних дисциплін або під час проведення виховних годин та підготовки до позакласних заходів.
Авторами і керівниками проекту стали письменники - Фідель Сухоніс, Еліна Заржицька і Наталія Дев´ятко.
Тексти читають актори Дніпропетровського академічного українського музично-драматичного театру ім. Т.Г.Шевченка та Дніпропетровського академічного театру російської драми ім. М.Горького. Деякі твори звучать у виконанні авторів.
Запис було здійснено обласним радіо Дніпропетровської обласної державної телерадіокомпанії. Загальна тривалість запису - понад 13 годин.
Усіляко сприяли створенню цього масштабного проекту часопис «Бористен» і сайт «Літературна Дніпропетровщина» (dniprolit.org.ua).
Хочеться назвати імена деяких письменників, чиї твори увійшли до цієї аудіокниги, і про що саме почують вчителі та учні.
Твори авторів, які працюють на теренах Дніпропетровської області, - різноманітні за своїм наповненням. Для учнів молодших класів звучатимуть казки, оповідання та вірші про шкільне життя, змістовні канікули, дружбу і любов до рідного краю.
Багато років творять для малюків ветерани Великої Вітчизняної війни Зінаїда Грієва та Ірина Прокопенко. Чудовий цикл віршів для дітей про Петриківку створила відома поетеса Леся Степовичка. Поет, лауреат Міжнародної премії «Золотое перо Руси», криворожанин Олексій Стариков вчить маленьких громадян мужності, доброті та чуйності. Пізнавальні і веселі вірші Олександра Ратнера, пронизливі й емоційно дуже сильні твори Віктора Невського.
Школярі середнього шкільного віку ознайомляться з пригодницькими, фантастичними та реалістичними оповіданнями, а також творами, присвяченими Великій Вітчизняній війні, історичним пам´яткам Придніпров´я; почують ліричні вірші про красу української природи, рідної мови. Багато віршів присвячено класику української літератури Т.Г.Шевченку. Так, Микола Карплюк - ветеран-фронтовик - розповідає про долю дівчинки Ганни, яка брала участь у визволенні рідного Дніпропетровська від фашистських загарбників. Олекса Вусик ознайомить дітей з давньоісторичним періодом - добою скіфів. Олександра Кравченко (Девіль) розкаже про той час, коли нашою землею мандрував український філософ Григорій Сковорода. Також учні ознайомляться з оповіданням патріарха української фантастики Віктора Савченка та легендами Криворіжжя, зібраними та упорядкованими лауреатом Національної премії України імені Тараса Шевченка Григорія Гусейнова. Звучатимуть вірші знаних поетів Придніпров´я - Олександра Завгороднього, Сергія Бурлакова, Григорія Бідняка.
Учні старшого шкільного віку матимуть змогу прослухати складні психологічні та афористичні тексти, які, не виходячи за рамки нової шкільної програми з мови та літератури, навчать дітей аналітичному мисленню: це і психологічні стосунки у підлітковому колективі, взаємовідносини з батьками, вчителями і суспільством взагалі. Наприклад, Марія Зобенко - «Чорнобильська мадонна» (філософське осмислення наслідків Чорнобильської аварії), Микола Чабан - «Січеслав у серці» (художньо-краєзнавче дослідження), Олег Волик - «Не втрачай свій оберіг» (про козацьку добу). Також підлітки почують вірші сучасних класиків української поезії - Миколи Миколаєнка, Володимира Сіренка, Віктора Коржа, Сергія Андрєєва.
Також хочеться відмітити молодь: поетів Руслана Білого, Катерину Бурду, Марію Дружко, Юлію Купіч, Наталію Пірогову, Наталію Федько, прозаїків Наталію Дев´ятко, Олеся Дейну, Ольгу Кай, Віталія Кривоноса, Юрія Пусова, Євгенію Яворську.
Найстарший письменник, чиї твори увійшли до проекту, народився у 1919 році, наймолодшому нині лише двадцять років. Ця аудіокнига стала місцем зустрічі кількох поколінь, і маю надію, що подібні проекти будуть успішно реалізовуватися надалі по всій Україні
Джерело: bukvoid.com.ua