Міхеїл Саакашвілі: «Доля України, Європи і моєї країни вирішується тут»

 Міхеїл Саакашвілі – політик з харизмою рок-зірки. Він тримає аудиторію будь-якого віку своєю невимушеною подачею та цікавим гумором. У Дніпропетровську пан Саакашвілі провів прес-конференцію, відвідав блок-пости і телебачення, а також зустрівся зі студентами Національного гірничого університету.

Зустріч розпочалась з виступу гостя, який привітався українською мовою і  розповів про непрості часи в історії Грузії, адже після розпаду СРСР саме його рідна країна мала найвищий рівень корупції та злочинності в Європі.  Докорінно змінила ситуацію мирна революція у 2003 році, відома у світі як «Трояндова революція. яка змусила піти у відставку президента Едуарда Шеварднадзе. Протести розпочалися після того, як було оголошено результати виборів до парламенту, що відбулися 2 листопада 2003 року. Головний опозиціонер Міхеїл Саакашвілі, посилаючись на дані екзит-полів, оголосив про перемогу своєї партії на виборах і одночасно  закликав людей до ненасильницького бойкоту виборів. Партії Саакашвілі та інших опозиціонерів (Ніно Бурджанадзе та Зураба Жванія) почали вимагати перевиборів. До середини листопада на вулиці столиці та інших міст Грузії вийшли тисячі людей з аналогічними вимогами. Ключовою датою революції стало 22 листопада, коли мітингувальники захопили будинок парламенту саме тоді, коли там відбувалося перше засідання парламенту, і тодішній президент з охороною залишив засідання. Наступного дня відбулася зустріч Едуарда Шеварнадзе з очільниками опозиції — Міхеїлом Саакашвілі та Зурабом Жванією, після чого Шеварнадзе оголосив про свою відставку і залишив країну. Учасники й організатори «Трояндової революції» святкували перемогу, а на дострокових президентських виборах, проведених 4 січня 2004 року, переміг Міхеїл Саакашвілі, за якого проголосували 96,27% виборців.

 Грузія пережила непростий період становлення і конфлікту з Росією, але змогла вирватись вперед і стати прогресивною країною з найнижчим рівнем корупції у Європі! «У ці місяці вирішується доля усього світу, а саме  України. У вас немає підстав боятися вторгнення, адже свого часу до кордонів нашої невеликої держави підійшло близько 120 тисяч російських солдат, тоді як у вас – лише 40. Україну ніхто не зможе проковтнути, хіба що вона сама себе не заштовхне до рота», – з притаманним йому гумором зазначив пан Саакашвілі.

 Охочих поставити запитання вишикувалась черга - просили порад стосовно ситуації країни, розповісти як боролись свого часу грузини, питали навіть про легалізацію носіння зброї.  Міхеїл Саакашвіли розповів про методи подолання корупції у Грузії, наголошував на тому, що на південному сході України можливий діалог, але готовність армії та народних дружин повинна бути стовідсотковою. «Для реформ у вас є все: позитивний досвід Майдану і негативний досвід нереалізованих реформа «помаранчевої революції», – сказав він.

Дозволив собі пан Саакашвілі і лірично-гумористичні відступи. Зокрема розповів, що свого часу він був для Володимира Путіна ворогом номер один, а російська преса всіляко тиражувала інформацію про те, що Саакашвілі нібито публічно покепкував зі зросту російського президента. На що Путін відповів, що піймає Саакашвілі і підвісить його «за м’які місця». «На що я у властивому грузинському запалі відповів, що у нього не вистачить мотузки підвисити усі мої м’які міста» - з іронічною посмішкою сказав Саакашвілі.

Пан Саакашвілі подякував за можливість відвідати місто Дніпропетровськ, в якому не був раніше, неодноразово зізнавався у коханні Україні та розповів, що саме у нашому місті відчувається той дух рішучості і холодної виваженості, який він не зустрів навіть у Києві  «Ви – ментально відкриті. І це ваша головна сила, яку не здолати жодному зовнішньому ворогові. Не ви винні щось Європі, а Європа винна вам за ті цінності, які ви відстояли кров’ю» , – підкреслив він.

 

Якби не регламент зустрічі, аудиторія ще б довго не відпускала такого цікавого та щирого співрозмовника, який завжди знаходить контакт зі студентами у будь-якій країні і будь-якою мовою. Такі харизматичні політичні лідері, які так гарно знаходять емоційний контакт з аудиторією аж ніяк не можуть бути «екс» - вони входять у світову історію раз і назавжди!

 

Дарина Cухоніс - Бутко,

 Фото  відеостудії «Юність» НГУ  

Серія КВ, реєстр. номер 16084-4556 ПР. Рік видання двадцять перший. Постановою президії ВАК України від 9 квітня 2008 року за № 1-05/4 журнал внесено до переліку наукових фахових видань України, у яких можуть публікуватись основні результати дисертаційних робіт з історії, філології, політичних наук, мистецтва та культурології.